Амброзія полинолиста – одна з розповсюджених та шкідливих карантинних рослин. Рослини амброзії схожі на полин гіркий, але без запаху.
Сходи амброзії з’являються при теплій дощовій погоді з 25 березня і на протязі усього літа. Бур’ян дуже небезпечний — шкодить культурним рослинам, тваринам і людям. Амброзія засмічує посіви, росте по дворах, вулицях в містах і селах, на неудобах . Дуже висушує і виснажує грунт, знижуючи врожай. Гіркі компоненти в рослинах амброзії, при поїданні їх коровами, придають молочним продуктам гіркий смак, псують їх їстивні властивості.
Пилок амброзії, при її цвітінні, викликає у людей алергійну хворобу – сінну лихоманку, від якої починаються приступи бронхіальної астми, яку вилікувати дуже важко. Знищувати амброзію треба до її цвітіння.
Зважаючи на вище викладене, необхідно сільським, селищним радам та всім користувачам земель віддати відповідні розпорядження щодо підготовки до проведення заходів по ліквідації вогнищ амброзії полинолистої на своїх територіях.
Згідно нормативно-правових вимог , місцеве самоврядування має достатньо впливу на землекористувачів на території яких має розповсюдження амброзія полинолиста.
При проведенні заходів слід активно залучати відповідних землекористувачів та приватних осіб на присадибних ділянках на яких має розповсюдження амброзія.
Нагадую, що невиконання заходів по боротьбі з амброзією полинолистою, є порушенням ст.33 Закону України “Про карантин рослин”(3369–4), і відповідно до ст.105 Кодексу України про адміністративні порушення, тягне за собою притягнення осіб до адміністративної відповідальності (штрафу).
Боротьбу можливо проводити слідуючими способами:
- невеликі вогнища викосити, вирубати, особливо в населених пунктах, де хімічні обробки забороняються;
- на неудобах обробити сполуками натрієвої і амінної солі 2–3 кг на 1 га з аміачною селітрою 10кг на 1га на 300л води;
- площі засмічені амброзією обробити раундапом (згідно інструкції)
- в містах і селах на газонах і узбіччах доріг, засмічених амброзією, висіяти багаторічні злакові трави – райграс, тимофіївку, бромус, кострицю.
Боротьбу потрібно проводити до утворення насіння.
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Одеській області буде проводити державний контроль за проведенням заходів з локалізації та ліквідації вогнищ.
Провідний спеціаліст відділу карантину рослин В.В. Дигуляр.