МЕДИЧНА РЕФОРМА. ЯК ОБРАТИ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ?

Триває кампанія з вибору лікаря (процес вибору лікаря і укладення договорів (декларацій)) триває у пілотному режимі й має завершитись 01.11.2018 року. Кожному українцю необхідно вибрати сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, а гроші за ваше медичне обслуговування заплатить держава. Як обрати лікаря – далі у статті.

КРОК ПЕРШИЙВИЗНАЧІТЬСЯ З ЛІКАРЕМ

Найпростіший варіант – ви знаєте хорошого лікаря, обслуговувались у нього і залишились задоволені результатами. Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег – можливо, у них був позитивний досвід у амбулаторії сімейної медицини або поліклініці.

В Усатівській амбулаторії сімейної медицини ви можете підписати декларацію з  такими лікарями: Кернасовським Валерієм Івановичем, Остапенком Олексієм Васильовичем, Савченко Євгенією Миколаївною, Селімхановою Діаною Сейфуллахівною, Тугаловим Володимиром Олександровичем, Шеляг Анжелою Євгенівною. 

КРОК ДРУГИЙПІДПИШІТЬ ДЕКЛАРАЦІЮ

Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали.

Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем, – ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) одного з її батьків або опікунів. Обовязково при собі слід мати мобільний телефон. При заповненні декларації на ваш номер прийде смс з кодом, який ви назвете своєму лікарю. Це остаточний пункт оформлення декларації.

Ви офіційно задекларували вибір свого лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава (НСЗУ) сплачуватиме закладу, у якому працює вибраний вами лікар. Цей процес розпочнеться одразу, коли медзаклад увійде у реформу: автономізується та укладе договір з НСЗУ.

На випадок відпустки або хвороби у вашого лікаря має бути заміна — інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви знаходитесь в іншому місті, звертайтесь до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Якщо ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не гайте часу, адже у нього може просто не залишитись місць для нових пацієнтів. Лікар може відмовити вам у підписанні декларації, якщо він уже набрав максимально рекомендовану кількість пацієнтів: сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюють у селах. Наприклад, якщо у селі проживає 2 000 людей, то всі вони отримають змогу підписати декларацію з сімейним лікарем. Без медичної допомоги не залишиться ніхто. Це питання контролюватиме Національна служба здоров’я України.

КРОК ТРЕТІЙЗВЕРТАЙТЕСЬ ДО ЛІКАРЯ У РАЗІ ПОТРЕБИ

Ви зможете звертатись до вашого лікаря з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Як показує світовий досвід більшість проблем із здоров’ям можуть бути вирішені на рівні первинної ланки, особливо у разі вчасного звернення. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в т.ч. які підпадають під програму “Доступні ліки” (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), та будь-які медичні довідки, наприклад, до басейну тощо.

Тож з цих міркувань краще обирати лікаря, який практикує поруч з вами – це скоротить витрати часу на дорогу.

ЧИ МАЄ ДЕКЛАРАЦІЯ СТРОК ДІЇ

Декларація, яку ви підписуєте зі своїм сімейним лікарем або терапевтом — безстрокова. Вона діє доти, доки ви не вирішите укласти декларацію з іншим лікарем. Для дитини декларація з педіатром діє до 18 років. Потім потрібно вибрати сімейного лікаря або терапевта.

ЧИ МОЖУ Я ПІДПИСАТИ ДЕКЛАРАЦІЇ З КІЛЬКОМА ЛІКАРЯМИ

Ні, ви можете підписати декларацію лише з одним лікарем. Він має стати вашою довіреною особою у більшості питань щодо здоров’я. При укладанні декларації з новим лікарем, попередня декларація анулюється автоматично.

ЧИ МОЖУ ПІДПИСАТИ ДЕКЛАРАЦІЮ З ВУЗЬКИМ СПЕЦІАЛІСТОМ, ЯКЩО ВІН МАЄ СПЕЦІАЛЬНІСТЬ ТЕРАПЕВТА АБО ПЕДІАТРА

Кампанія з вибору лікарів діє лише для фахівців первинної ланки, тому ви не можете підписати декларацію з вузьким спеціалістом. Обирайте лікаря серед тих фахівців, котрі працюють у галузі надання первинної допомоги: для дитини — це педіатр або сімейних лікар. Для дорослого — терапевт або сімейний лікар.

ЧИ ОТРИМАЄТЕ ВИ ДОПОМОГУ, ЯКЩО НЕ БУДЕТЕ КОРИСТУВАТИСЯ ПОСЛУГАМИ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ

Звичайно, ви отримаєте невідкладну допомогу за будь-яких умов. Але якщо ви вирішили звернутися до лікаря вторинної ланки (спеціаліста) без скерування від сімейного лікаря, це не буде покриватися страховкою, і вам доведеться оплачувати ці послуги зі своїх доходів.

НЕ ЗВОЛІКАЙТЕ!

Якщо ви знаєте,  у кого хочете обслуговуватись, не відкладайте візит до лікаря. Є підстави говорити, що вільних місць у нього може вже не бути, поки ви вагатиметесь. Навіть якщо ви плануєте в приватному порядку звертатися на пряму до вузькопрофільних спеціалістів, за довідками в дитсадок, в школу, за лікарняним – без сімейного лікаря вам буде важче це зробити. Якщо ж ви не підпишете угоду, зможете, як і раніше, отримувати допомогу за місцем реєстрації. Але це буде той лікар, який найменше завантажений та має меншу кількість пацієнтів за угодами. У подальшому є всі шанси, що людина, яка не укладе декларацію з лікарем, позбавить себе права на безкоштовну первинну допомогу та буде оплачувати послуги сімейного лікаря та педіатра для дитини з власної кишені.

                                                                                                                               За матеріалами, наданими МОЗ України,
підготував Остапенко О.В.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *